Facebook Instagram LinkedIn Youtube

Si mësojmë - Përmbledhje

Libri "Si mësojmë" ju mëson se si truri juaj krijon dhe kujton kujtimet, çfarë mund të bëni për të kujtuar gjërat më mirë dhe më gjatë dhe si mund ta rritni kreativitetin tuaj dhe të përmirësoni vendimet tuaja përgjatë rrugës.


E përmbledhur në një fjali: Libri "Si mësojmë" ju mëson se si truri juaj krijon dhe kujton kujtimet, çfarë mund të bëni për të kujtuar gjërat më mirë dhe më gjatë dhe si mund ta rritni kreativitetin tuaj dhe të përmirësoni vendimet tuaja përgjatë rrugës.

Përmbledhja mund të lexohet në
: 4 minuta
Ky libër për shkencën e të mësuarit dhe kujtesës u shkrua nga reporterja e New York Times Benedict Carey dhe u botua në vitin 2015. Ka shumë për të thënë, prandaj le të fillojmë!

Këto janë 3 mësimet e mia nga Si Mësojmë:

  1.     Jo të gjitha kujtimet krijohen njëlloj.
  2.     Përdorni efektin ndarës për të kujtuar gjërat për një kohë të gjatë.
  3.     Lejoni efektin Zeigarnik të rritë kujtesën dhe kreativitetin tuaj.
Mësimi 1: Jo të gjitha kujtimet krijohen njëlloj.
Ngjashëm me mënyrën se si krijojmë zakone (kujtojmë rregullën e Hebbit?), kujtimet krijohen edhe kur neuronet krijojnë lidhje të reja. Ura midis dy neuroneve quhet sinaps, dhe kur këto janë sapoformuar, atëherë ne kujtojmë. Kur më vonë kujtojmë atë kujtesë, sinapset që i përkasin asaj rriten akoma më shumë, duke e bërë më të lehtë ta kujtojmë atë në të ardhmen.

Megjithatë, kujtime të ndryshme ruhen në pjesë krejtësisht të ndryshme të trurit. Kur takoni fqinjin tuaj të ri, dhe përpiqeni të mbani mend emrin e tij, kjo është një përpjekje e vetëdijshme për të bërë një kujtim. Këto kujtime të reja ruhen brenda hipokampusit të trurit tuaj. Atëherë pse ndodh që njerëzit me Alzheimer mund të kujtojnë të gjitha kujtimet e vjetra, por harrojnë se kush ua solli ushqimin e tyre 2 minuta më parë?

Kjo për shkak se Alzheimeri e dëmton hipokampusin, dhe e lë të paprekur neokorteksin (trurin e madh). Kujtimet e vjetra që formohen në mënyrë të pandërgjegjshme, për shembull hera e parë që shkoni në Disneyland për herë të parë me gjyshërit tuaj, ruhen atje. Është zona e trurit që kontrollon dhe përpunon lëvizjet, shikimin dhe shqisat tona. Kujtimet e ruajtura këtu janë shumë më të forta, sepse çdo pjesë e kujtesës tuaj ruhet në një seksion të ndryshëm.

Për shembull shija e akullores që më bleu gjyshja ime është ruajtur në sinapset e seksionit të shijes, ndërsa dizajni i 2006-të i dyqanit të akullores qëndron në seksionin e përpunimit vizual. Shumë sinapse në vende të ndryshme do të thotë të kujtojmë më mirë, prandaj disa kujtime të vjetra janë ende aq të gjalla në trurin tuaj.


Mësimi 2: Përdorni efektin ndarës për të kujtuar gjërat për një kohë të gjatë.
Ndoshta ju keni takuar fqinjin tuaj të ri Jon në një parti, dhe jam i sigurt që e dini skenarin. Ai prezantohet, ju i jepni dorën, dhe filloni të përsërisni emrin e tij në kokën tuaj, në mënyrë që mos ta harroni emrin brenda 20 sekondave. "Jon, Jon, Jon, Jon..."

Në rregull, këtë metodë mund ta ruani për herën tjetër, nuk funksionon. Ju thjesht do lodhni trurin tuaj. Por nëse ju e ridëgjoni atë përsëri të prezantohet me njerëz të tjerë pak ditë më vone, kjo në fakt do të zmadhojë sinapset dhe do t'ju ndihmojë të kujtoni emrin e tij.

Ky quhet efekti ndarës, dhe është vërejtur gjatë trajnimit të kafshëve. Nëse kafshëve u jepet kohë ndërmjet provave të tyre për të gjetur rrugën e tyre në një labirint, ata e kujtojnë më mirë labirintin 2 javë më vonë.
 
Çfarë do të thotë kjo për mënyrën sesi studioni? E thjeshtë: Studioni për të njëjtën kohë, por në disa seanca, dhe jo vetëm në një. Pra, mos mësoni 8 orë një ditë para provimit tuaj të kimisë, por studioni në 4 seanca 2 orëshe dhe ju do dilni shumë më mirë. 

Mësimi 3: Lejoni efektin Zeigarnik të rritë kujtesën dhe kreativitetin tuaj.

Gjërat pak më lart ishin pak konfuze, sepse thoshte që ndërprerja ndihmonte kujtesën tonë. Ajo për të cilën po flisnim ishte efekti Zeigarnik. Kjo do të thotë që truri juaj hap një cikël të ri sa herë që filloni një projekt ose detyrë dhe nëse e lini atë të papërfunduar, truri juaj do t'ju shqetësojë deri sa ta përfundoni atë.

Si mund t'ju ndihmojë të mësoni? Studiuesit zbuluan se kur ndërprisnin pjesëmarrësit e një studimi gjatë detyrës, ata ishin ata që kujtonin më të mirën më vonë. Jo vetëm që ju do të mbani mend se çfarë të bëni më mirë, nëse i lini mënjanë studimet tuaja për një kohë, por kjo gjithashtu do të nxisë krijimtarinë tuaj.

Siç është shpjeguar në "The Upside of Your Dark Side", pjesa e pandërgjegjshme e mendjes tuaj ka një kapacitet shumë më të madh për të përpunuar të dhënat, kështu që duke marrë një pushim ajo do ta mbajë projektin në trurin tuaj dhe do mendojë për të në sfond.

Kjo është arsyeja pse duke lënë mënjanë një problem të vështirë të matematikës, pasi të keni stërvitur trurin tuaj në lidhje me atë për 4 orë të drejtë - zgjidhja me shumë mundësi do të vijë si me magji në dush të nesërmen.

Efekti Zeigarnik është arsyeja pse.

KOMENTET

KOPJIMI ËSHTË I NDALUAR!

Autori: Niklas Goeke

Burimi: Four Minute Books

Name

Informacione,1,Libra,5,Ndërmarrje dhe Biznes i vogël,1,Permbledhje,1,Përmbledhje,4,Produktivitet dhe Menaxhim Kohor,3,Psikologji,2,Rritje dhe Përmirësim Personal,2,
ltr
item
Lexo Libra: Si mësojmë - Përmbledhje
Si mësojmë - Përmbledhje
Libri "Si mësojmë" ju mëson se si truri juaj krijon dhe kujton kujtimet, çfarë mund të bëni për të kujtuar gjërat më mirë dhe më gjatë dhe si mund ta rritni kreativitetin tuaj dhe të përmirësoni vendimet tuaja përgjatë rrugës.
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEguRyaVu5fLe5xVyrQtcussjJlomzKNXPaI9nCeOovIr52feHM3oVoPTb703ROUuLgLUjfx6kSAuwEdUyoE4HfWvnovEwnJmfQGrfoX9teb2UrePrfpMxZHbtw2lnKJn-xRTaomaxtgs0YB/s1600/Duke+i+kujtuar+kujtimet%252C+ne+i+ndryshojm%25C3%25AB+ato.png
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEguRyaVu5fLe5xVyrQtcussjJlomzKNXPaI9nCeOovIr52feHM3oVoPTb703ROUuLgLUjfx6kSAuwEdUyoE4HfWvnovEwnJmfQGrfoX9teb2UrePrfpMxZHbtw2lnKJn-xRTaomaxtgs0YB/s72-c/Duke+i+kujtuar+kujtimet%252C+ne+i+ndryshojm%25C3%25AB+ato.png
Lexo Libra
http://www.lexolibra.com/2018/08/si-mesojme-permbledhje.html
http://www.lexolibra.com/
http://www.lexolibra.com/
http://www.lexolibra.com/2018/08/si-mesojme-permbledhje.html
true
1109777988122491999
UTF-8
Të gjitha postimet u servirën Nuk u gjet asnjë postim Shiko të gjitha Lexo më shumë Komento Fshi komentin Fshi Nga Kryefaqe FAQET POSTIMET Shiko të gjitha REKOMANDOHEN TË LEXOHEN ETIKETË ARKIVA KËRKO TË GJITHA POSTIMET Not found any post match with your request KTHEHU NË KRYEFAQE E dielë E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë Diel Hënë Martë Mërkurë Enjte Premte Shtunë Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor tani 1 minutë më parë $$1$$ minutes ago 1 orë më parë $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago më shumë se 5 javë më parë Ndjekës Ndiq Kjo përmbajtje është PREMIUM Ju lutem shpërndajeni që të aktivizohet Kopjo të gjithë kodin Selekto të gjithë kodin Të gjitha kodet u kopjuan në kujtesën tuaj Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy