Facebook Instagram LinkedIn Youtube

10% më i lumtur - Përmbledhje

10%me I lumtur i jep skeptikëve një "hyrje" të thjeshtë për të medituar, duke marrë një qasje në shkencën që qëndron prapa kësaj praktike të ndërgjegjshmërisë dhe duke ju treguar se si dhe pse ndalimi i egos tuaj është i rëndësishëm për të jetuar një jeta pa stres.

Jeta, si korrespondent i ABC News paramendohet të jetë e mirë apo jo? Paga është e lartë, miliona njerëz e njohin fytyrën dhe emrin tuaj, dhe ju përpiqeni tu tregoni të gjithëve ç'është e rëndësishme. Por për disa, presioni mund të bëhet shumë i fortë dhe ata e kanë të papërballueshme.

Kjo ndodhi me Dan Harris 12 vjet më parë dhe zëri i tij shpërtheu në një sulm panik të drejtpërdrejtë në televizionin kombëtar. Të bindur se ishte koha për të bërë disa gërmime në vete jetën e tij, ai filloi një udhëtim të gjatë në shkencën e stresit. Fillimisht një skeptik, Dan përfundimisht mësoi të zbutte egon e tij me fuqinë e meditimit dhe ndau mësimet e tij në këtë bestseller 2014.

Këtu janë 3 mësime për t'ju treguar se pse egoja juaj shkakton probleme, duke e lënë atë të mos ju bëjë të humbni kontaktin tuaj dhe se si meditimi ndihmon me këtë proces:

Problemi me egon tuaj është se ajo nuk eshte kurre e kenaqur. Jini të thjeshtë, kjo nuk do ta bente egon tuaj te shtypej.
Meditimi rrit mendjen dhe dhembshurinë duke ju dhënë një përgjigje të përhershme.
jeni te gatshem për të rritur lumturinë tuaj me të paktën 10%? Shkojme!

Mësimi 1: Egoja juaj merr rrugën e lumturisë tuaj duke dashur vazhdimisht për më shumë.
Fërkimi midis veprimit në të tashmen, por vazhdimisht duke menduar për të ardhmen dhe të kaluarën është ajo që shkakton egon tuaj të jetë e pamundur për t'u kënaqur. Kjo çështje është trajtuar edhe në The Power of Now nga Eckhart Tolle në një mënyrë shumë të ngjashme.

Dan Harris thotë se egoja juaj vazhdimisht vlerëson vlerën tuaj duke shikuar pasurinë tuaj, pamjen dhe gjendjen sociale, dhe pastaj gjetjen e personit tjetër më të mirë me më shumë nga ajo për ta krahasuar atë. Prandaj, vendosja e parazgjedhur e juaj është më shumë. Në minutën që ushqeni egon tuaj një arritje të re, lodër ose kompliment, baza për dëshirën është rivendosur dhe fillon të shikojë për gjë tjetër.

Ai lulëzon me dramën dhe shqetësimet dhe do të kërkojë menjëherë arritjen e ardhshme më të madhe për t'u krahasuar me veten dhe nëse nuk ka ndonjë, gjej ndonjë problem apo krize të lashtë dhe të përndjek me të. Kjo është arsyeja pse egoja nuk është kurrë e lumtur, dhe juve ju takon të merrni përgjegjësinë për këtë, sepse pa marrë parasysh se cilat lartësi të reja arrijnë, nuk do të jetë kurrë e mjaftueshme.


Mësimi 2: Jini të thjeshtë, kjo nuk do ta bente egon tuaj te shtypej.
Tani mund të thuash: "Nëse egoja ime është përpjekja ime për të arritur gjëra më të mëdha, a nuk do të humbasë kufirin tim po të lejoj plotësisht rritjen e tij?"

Jo! Kjo nuk duhet të jetë fare. Shpesh njerëzit e lodhen me qëndrimin budist të lënies së gjerave dhe në disa raste madje përfundojnë duke mos lënë orgazmën gjatë seksit ose duke i lënë njerëzit e tjerë të urdhërojnë për ta në restorante, në mënyrë që të mos shprehin preferencën personale.

Ky është  budallik. Si mësues indian i meditimit, Munindra u mësoi studentëve të tij që t'i mbanin gjërat të thjeshta dhe të lehta, njëri prej tyre iu afrua atij kur ai po negocionte ashpër per çmimin e një qese me kikirikë në tregun lokal për mënyrën se si kjo përputhej me mësimin e tij të mëparshëm. Munindra u përgjigj: "Unë thashë të jem i thjeshtë, jo një mburravec!"

perqendrimi ju bën më kreative dhe produktive. Ajo heq nevojën për konkurrencë dhe karburantizon makinën tuaj duke hequr supozime të gabuara dhe mendime të këqija, kështu që në vend të stresit të zakonshëm do t'i qaseni gjërat më qartë, sepse nuk po i jepni tundime agresive.

Dan e gjeti veten duke mbushur faqe mbi faqe me shënime gjatë një faze meditimesh, sepse mendja e tij ishte më pak e lodhur dhe kaotike dhe kreativiteti i tij rrjedh lirshëm.

Mësimi 3: Meditimi ju bën më të ndërgjegjshëm dhe te mëshirshëm duke ju dhënë një përgjigje te katert të zakonshme.
Pra, çfarë është ajo që mund të na ndihmojë meditimi për të zbutur egon dhe për të ushqyer makinën tonë?

Kjo na bën më të ndërgjegjshëm dhe na ndihmon të jetojmë në këtë moment, si dhe të veprojmë me dhembshuri ndaj të tjerëve. Meditimi e arrin këtë duke ju dhënë një përgjigje të katërt të zakonshme. Sipas mençurisë së lashtë budiste, ne zakonisht shfaqim tre përgjigje karakteristike të zakonshme për të gjitha përvojat tona:

1*Ne duam atë. Keni kaluar  ndonjëherë nga një vend ku shiten  hamburger, kur keni qenë i uritur? Po.
2*Ne e hedhim poshtë atë. A ju ka qendruar ndonjehere nje merimangë në dorë? Ju me siguri  e hodhët menjëherë atë.
3*Ne e kuptojme dhe degjojme ate. Vë bast që gjithmonë dëgjoni udhëzimet e stjuardeses të fluturimit deri në fund. Po, e drejtë.
Por sapo të filloni të meditoni, do të jeni në gjendje të zgjidhni një alternativë të katërt: Vëzhgimi, pa gjykuar.

Zakonisht fillon me dhimbje fizike dhe vëresh kur këmbët e tua janë lënduar ose kruarje të hundës, por mund t'i rezistosh thirrjes për ta kruar. Por pas një kohe, kjo transferon edhe për emocionet dhe mendimet tuaja. Ju do të kapni veten duke bere thashetheme, duke vepruar në një zakon të keq, ose kur jeni duke menduar mendime negative - dhe mund të vëzhgoni ndjenjat tuaja derisa të kalojnë, pa reaguar ndaj tyre.

Është kjo pauzë e vogël midis të menduarit dhe veprimit që ju bën të kuptoni shpesh që asnjë veprim nuk është i nevojshëm dhe kështu ju ndihmon të zgjidhni gjithnjë e më mirë zgjedhje.

KOMENTET

KOPJIMI ËSHTË I NDALUAR!

Autori: Niklas Goeke

Burimi: Four Minute Books

Name

Informacione,1,Libra,5,Ndërmarrje dhe Biznes i vogël,1,Permbledhje,1,Përmbledhje,4,Produktivitet dhe Menaxhim Kohor,3,Psikologji,2,Rritje dhe Përmirësim Personal,2,
ltr
item
Lexo Libra: 10% më i lumtur - Përmbledhje
10% më i lumtur - Përmbledhje
10%me I lumtur i jep skeptikëve një "hyrje" të thjeshtë për të medituar, duke marrë një qasje në shkencën që qëndron prapa kësaj praktike të ndërgjegjshmërisë dhe duke ju treguar se si dhe pse ndalimi i egos tuaj është i rëndësishëm për të jetuar një jeta pa stres.
Lexo Libra
http://www.lexolibra.com/2018/12/10-me-i-lumtur.html
http://www.lexolibra.com/
http://www.lexolibra.com/
http://www.lexolibra.com/2018/12/10-me-i-lumtur.html
true
1109777988122491999
UTF-8
Të gjitha postimet u servirën Nuk u gjet asnjë postim Shiko të gjitha Lexo më shumë Komento Fshi komentin Fshi Nga Kryefaqe FAQET POSTIMET Shiko të gjitha REKOMANDOHEN TË LEXOHEN ETIKETË ARKIVA KËRKO TË GJITHA POSTIMET Not found any post match with your request KTHEHU NË KRYEFAQE E dielë E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë Diel Hënë Martë Mërkurë Enjte Premte Shtunë Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor tani 1 minutë më parë $$1$$ minutes ago 1 orë më parë $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago më shumë se 5 javë më parë Ndjekës Ndiq Kjo përmbajtje është PREMIUM Ju lutem shpërndajeni që të aktivizohet Kopjo të gjithë kodin Selekto të gjithë kodin Të gjitha kodet u kopjuan në kujtesën tuaj Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy